Ракомет; Пелистер доби најтешка група во четвртфиналната фаза на Купот на Македонија

Ракомет; Пелистер доби најтешка група во четвртфиналната фаза на Купот на Македонија

05/04/2018

 

Денес во просториите на РФМ се одржа извлекувањето на четвртфиналните двојки за Купот на Македонија 2018 во женска конкуренција, како и извлекувањето на четвртфиналните групи за Купот во машка конкуренција.

 

By Зоран Мишевски -  Апр 4, 2018 0397

Вкупно 8 екипи во женска и 16 екипи во машка конкуренција ќе учествуваат во оваа фаза од натпреварувањето, а дуелите ќе се одиграат во текот на викендот на 21 и 22 април 2018 година.

 

КУП НА МАКЕДОНИЈА – МАЖИ, 1/4 ФИНАЛЕ

 

Група 1, Домаќин: РК Вардар

Полуфинале:

РК Металург 2 – РК Вардар

ГРК Борец – РК Металург Јуниор

 

Група 2, Домаќин: РК Еурофарм Работник

Полуфинале:

РК Струга – РК Радовиш

РК Прилеп 2010 – РК Еурофарм Работник

 

Група 3, Домаќин: РК Бутел Скопје

Полуфинале:

РК Бутел Скопје – РК Охрид 2013

РК Делчево Вардар – РК Пелистер

 

Група 4, Домаќин: РК Металург

Полуфинале:

РК Металург – РК Вардар Јуниор

РК Пролет 62 – РК Вардар Неготино

 

Четирите победници на четвртфиналните групи ќе обезбедат учество на Фајнл Фор турнирот што ќе се игра на 19 и 20 мај 2018 година.

 

КУП НА МАКЕДОНИЈА – ЖЕНИ, 1/4 ФИНАЛЕ

 

Еден натпревар:

ЖРК Овче Поле СУ – ЖРК Вардар

ЖРК Гевгелија – ЖРК Пелистер

ЖРК Деспина – ЖРК Металург

ЖРК Куманово – ЖРК Вардар Јуниор

 

Четирите победници на четвртфиналните групи ќе обезбедат учество на Фајнл Фор турнирот што ќе се игра на 19 и 20 мај 2018 година.

Слични вести