Коѕијас во Скопје и нова рунда преговори за името до крајот на март

Коѕијас во Скопје и нова рунда преговори за името до крајот на март

05/03/2018

 

 

Втората половина на март шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас треба да пристигне во посета на Скопје на средба со министерот за надворешни работи Никола Димитров, а нова рунда за преговарчкиот процес под раководство на медијаторот Метју Нимиц се очекува да биде закажана на крајот на март или почетокот на април, најави премиерот Зоран Заев.

 

– Имаме најава дека Коѕијас ќе долета третата или четвртата недела од март, и со негово доаѓање на аеродромот Скопје ќе може да направат обиди за приближување на ставовите, а преговарачкиот процес ќе продолжи под раководство на медијаторот Нимиц, рече Заев по синоќешната средба со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

 

Премиерот Заев очекува Коѕијас во Скопје да ја презентира грчката нацрт-верзија за решавање на спорот за името.

Слични вести