Грчките медиуми за протестите во Македонија и во дијаспората

Грчките медиуми за протестите во Македонија и во дијаспората

05/03/2018

– Илјадници граѓани од ПЈРМ во неделата протестираа во центарот на Скопје против промена на името на земјата, додека пак на ист протест во Мелбурн, Австралија, демонстрантите се чини дека го запалија грчкото знаме, објави грчката телевизија Скај.

 

„Ние сме Македонија: нов протест во Скопје“, „Не за контакти со Атина, рекоа илјадници демонстранти во Скопје“, „ПЈРМ: Собир во Скопје против промена на името на земјата“, „Нов протест за името Македонија“, „Голем протест во Скопје против промена на името“, „Голем протест во Скопје со слоганот: Ние сме Македонци“, се само дел од насловите во онлјан изданијата на грчките медиуми за вчерашниот протест во Скопје.

 

Како што јави дописникот на МИА од Атина, во кусите текстови, без дополнителни анализи и коментари, медиумите во Грција, повикувајќи се на информации од Ројтерс и од македонските медиуми, објавија и фотографии од демонстрациите.

 

– Со централен слоган „Ние сме Македонија“, граѓанските организации што учествуваа во протестот, ја повикаа владата на ПЈРМ да не се согласи на никаква промена на името, но и да ги заштити јазикот и националниот идентитет, пишува електронското издание на весникот „Ефимерида тон синдактон“.

Слични вести