Објавени номинациите за Оскари за 2018

Објавени номинациите за Оскари за 2018

24/01/2018Американската Академија за филмски уметности и наука  ги соопшти номинациите за Оскар во 24 категории.  Во актерските категории  номинирани се дел од најголемите ѕвезди како Оскаровците Дензел Вашингтон и Мерил Стрип, која со 21-вата номинација  постави нов рекорд.

 

„Обликот на водата“ на режисерот Гилјермо Дел Торо освои 13 номинации за Оскар, а воениот филм „Данкирк“ на Кристофер Нолан,  8 номинации.

 

Филмот „Три билборди надвор од Ебинг, Мисури“ има 7 номинации, а по 5 имаат "Lady Bird" и "Blade Runner 2049".

Најгламурозната церемонија на доделување награди во светот ќе се одржи во театарот Долби во Холивуд, а водител ќе биде популарниот ТВ водител и комичар, Џими Кимел.  Настанот ќе го пренесуваат преку 225 држави во светот. ТВ Сител ексклузивно ќе го пренесува јубилејното, 90-то доделување на филмските награди Оскар в недела, 4-ти март 2018.

 

За најдобар филм номинирани се:

 

Call Me By Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

За најдобра режија номинирани се:

 

Christopher Nolan, Dunkirk

Jordan Peele,Get Out

Greta Gerwig,Lady Bird

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

Guillermo del Toro, The Shape of Water

За најдобра главна женска улога номинирани се:

 

Sally Hawkins, The Shape of Water

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie, I, Tonya

Saoirse Ronan, Lady Bird

Meryl Streep, The Post

За најдобра главна машка улога номинирани се:

 

Timothée Chalamet, Call Me by Your Name

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread

Daniel Kaluuya, Get Out

Gary Oldman, Darkest Hour

Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

 За најдобра споредна женска улога номинирани се:

 

Mary J. Blige, Mudbound

Allison Janney, I, Tonya

Laurie Metcalf, Lady Bird

Lesley Manville, Phantom Thread

Octavia Spencer, The Shape of Water

 За најдобра споредна машка улога номинирани се:

 

Willem Dafoe, The Florida Project

Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins, The Shape of Water

Christopher Plummer, All the Money in the World

Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 За најдобар филм од неанглиско говорно подрачје номинирани се: 

 

A Fantastic Woman (Chile)

The Insult (Lebanon)

Loveless (Russia)

Body and Soul (Hungary)

The Square (Sweden)

За најдобро адаптирано сценарио номинирани се: 

 

Call Me By Your Name

The Disaster Artist

Molly’s Game

Mudbound

Logan

 За најдобро оригинално сценарио номинирани се: 

 

The Big Sick

Get Out

Lady Bird

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 


Слични вести