Објавен осврт кон романот „Зад аголот“ на Томислав Османли во „Политика“

Белградскиот весник „Политика“ во рубриката за култура објави осврт кон романот „Зад аголот“ на Томислав Османли. Романот „Зад аголот“ во превод на српски јазик на Зоран Ж. Пауновиќ. го објави издавачката куќа „Албатрос плус“ и го претстави на изминатиот белградски саем на книгата. ...

Одбележување на 22 април денот на Планетата земја

 Здружението за одржлив развој БИОСФЕРА 369, во соработка со ОУ „Даме Груев“ од Битола, Денот на Планетата Земја 22 Април,  ќе го одбележат со интегрирана настава во природа во Едукативниот дендро парк во с. Кукуречани. ...

Грците со пореална перцепција на прашањето за името

Половина од анкетираните Грци (50%) сметаат дека заемно прифатливо решение за името со севкупна употреба е во служба на грчките интереси, а исто толку (51%) оценуваат дека Грција не може да постигне договор без да биде вклучен термин „Македонија“ во името,  покажуваат резултатите од истражувањето на јавното мислење спроведено од агенцијата ALCO за грчкиот информативен портал News247. ...

Албанија сака американска воена база на своја територија за да спречи влијание на Русија

  Албанија сака САД да изградат воена база на нејзина територија за да спречат влијание на Русија, изјави албанската министерка за одбрана Олта Џачка. ...

Полицијата откри 38 мигранти од Пакистан и Индија кај Демир Капија

  Полицијата во камион пред тунелите кај Демир Капија вчера открила 38 мигранти, од кои 35 од Пакистан и тројца од Индија.  ...

Јункер: Преговорите со Македонија и Албанија нема да почнат утре и ќе траат долго

  Неопходно е одобрението од Европскиот совет, односно во следните шест месеци ќе го дознаеме ставот и на Советот на ЕУ, додаде Јункер. Појасни дека нема рок за завршување на преговорите, ќе бидат оценувани постигнувањата на соодветните земји.   ...

Заев- Хан: Чистата препорака- мотивација за реформите и за решавање на разликата со името

  Брисел ги препозна реформите. Безусловната препорака за старт на преговорите за членство, обврска да се продолжи со реформите. Еврокомесарот за проширување Хан лично го донесе извештајот во Скопје. Македонија подготвена за нов чекор напред, изјави премиерот Заев. ...

Хан: Решение за името е можно во јуни

- Уверен сум дека е можно да се постигне решение не само затоа што преговорите почнаа и се во тек, туку затоа што добрососедските односи се мошне важни за регионот и за ЕУ, рече Хан откако денеска претходно му го предаде Извештајот на ЕК  на премиерот Зоран Заев во кој Македонија доби чиста препорака за отпочнување на преговорите.  ...

Во Македонија нема небезбедни домати од Турција

    Во Македонија нема увезнеи турски домати кои не се безбедни за употреба тврдат од АХВ. Ова следува откако по српските медиуми експресно се прошири веста дека на белградските тезги има отровни домати од Турција.   ...

Започна реконструкцијата на влезот во Битола од страната на Прилеп

    На иницијатива на Општина Битола, а во соработка со Јавното претпријатие за државни патишта, „Македонија пат“ и ЈКП „Нискоградба“ од Битола, после завршените подготвителни активности, денес официјално започнаа градежните работи за реализација на проектот „Надградба и поправка на коловоз на патен правец Р1101 – клучка Крклино – влез во Битола“, како и изградба на атмосферска канализација. Уредувањето во овој дел, ја претставува првата фаза во која се реализира половината од проектот за булеварско решение, со кој што Битола ќе добие булеварски влез во градот. ...

Изнесувањето на „Мона Лиза“ од Лувр чини 35 милиони евра

Позајмување на познатата уметничка слика „Мона Лиза“ од Леонардо да Винчи, на друг музеј, би чинело меѓу 30 и 35 милиони евра за три месеци, соопшти парискиот музеј Лувр, што е сопственик на сликата. ...

Ракомет; Пелистер доби најтешка група во четвртфиналната фаза на Купот на Македонија

  Денес во просториите на РФМ се одржа извлекувањето на четвртфиналните двојки за Купот на Македонија 2018 во женска конкуренција, како и извлекувањето на четвртфиналните групи за Купот во машка конкуренција. ...

МАКЕДОНИЈА НА ПОСЛЕДНОТО МЕСТО СПОРЕД ИНДЕКСОТ ЗА МЕДИУМСКА ПИСМЕНОСТ

 Македонија е на последното место на европската скала според индексот за медиумска писменост, објави Иницијативата за европски политики при Институтот „Отворено општество“ од Софија. Истражувањето покажало дека земјите од Северозападна Европа се најотпорни на влијанието на лажните вести поради квалитетот на образованието, слободата на медиумите и високата доверба меѓу луѓето. ...

Прославен Денот на шегата во општина Новаци

На 1 април членовите од семејството, колегите и пријателите ќе се обидат, а можеби и ќе успеат, да ве излажат или насамарат.Оваа традиција во светот постои веќе неколку векови, раширена е еднакво на Исток како и на Запад. Бидејќи денот на шегата беше во недела денеска беше прославен во општина Новаци. ...

Месецот на франкофонијата одбележан во општина Новаци

Во рамките на имплементацијата на проектот кој општина Новаци го реализира во соработка со општина Коломбел од Франција а под покровотелство на Министерството за надворешни работи на Франција , учениците од деветто одделение со низа активности го одбележаа месецот на франкофонијата. ...

Општина Новаци прослави 22 годинa постоење

Општина Новаци денеска прослави 22 годинa  успешна работа и опстојување. Празнувањата започнаа со положување на свежо цвеќе пред споменикот на народниот херој Славко Лумбарковски во истоименото централно училиште коe пак го празнува патрониот празник.  ...

Нова криза во Грција: Десетина илјади граѓани остануваат без домови

Најголемото трговско и правно здружение во Грција ја повикаа Владата итно да ги промени прописите за принудната продажба на станови и куќи под хипотека. ...

СП; Мурињо ќе заработи 2 милиони евра за пет дена

Мурињо ќе заработи 2 милиони евра за пет дена, многу повеќе и од Меси што заработува. Во светот на фудбалот се вртат луди суми а нов доказ за ова е соработката што менаџерот на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо ја договори со Раша Тудеј ...

Зимски напиток за долг живот

Обезбедете силен имунитет на здрав, но и вкусен начин така што ќе го пробате овој делотворен сируп. Ако почувствате некои знаци на настинка веднаш направете го и започнете да го користите. ...

ВЕСТИ

Култура

Спорт

Здравје

Хумор

  • Ѕунѕови мудри мисли

    ЈАС НЕ СУМ ДА СЕ ВРАТИ ВРЕМЕТО ЕДЕН САТ, ЈАС СУМ ДА СЕ ВРАТИ ВРЕМЕТО БАРЕМ 20 год. НАЗАД.   ВО ЖИВОТОТ ПОМИНАВ КАКО ВО САМОПОСЛУГА; ЗА СЕ ШТ...