Коѕијас во четврток ќе пристигне во Скопје со нацрт спогодбата на 20 страници

Околу 55 параграфи, со сите отворени прашања, сместени на 20 страници, ги содржи грчката нацрт-предлог спогодба меѓу Македонија и Грција, соопшти грчкото радио „Атина 984“. ...

Путин освои 73,9% од гласовите, втор е Грудинин, трет Жириновски и следи Сумчак

  Путин освои 73,9 отсто од гласовите, покажуваат анкетите, објави руската телевизија Русија24. Павел Грудинин освои 11,2 отсто од гласовите, Владимир Жириновски 6,7 и Ксенија Сумчак 2,5, јави телевизијата ...

Законот за јазиците навестува политичка криза

 Законот за јазиците продолжува да ја бранува политичката сцена во земјава. Премиерот Заев тврди дека со Законот нема ништо да се промени, напротив, неговото непотпишување може да предизвика проблеми. Апелира да се пушти Законот да живее, а Уставниот суд и Венецијанската комисија да се изјаснат за него. ...

Циклонот „Хектор“ не го заобиколи Охрид, оштетени крајбрежните објекти

НЕВРЕМЕ СО СИЛЕН ВЕТЕР ВО ОХРИД     Се разбрани Охридското Езеро, поплавени кафулињата долж крајбрежјето. ...

Што од Македонија се најде на дневен ред на Венецијанската комисија?

  Венецијанската комисија при Советот на Европа утре во Венеција ќе ја одржи Светската конференција на Конституционална правда, со 13-от состанок на бирото на истоимената конференција. ...

Почина Стивен Хокинг, еден од најголемите умови на денешнината

    Најпознатиот физичар на светот, професорот Стивен Хокинг почина на 77-годишна возраст во својот дом во Кембриџ, Велика Британија. ...

Мичел: Вклучувањето на САД во спорот за името мора да е во согласност со американските начела и тајминзи

  Вклучувањето на САД во процесот на решавање на спорот за името мора да е во согласност со американските тајминзи и начела, беше јасен денеска наследникот на Викторија Нуланд, Вес Мичел, по функција помошник државен секретар за европски прашања. ...

Вес Мичел, Американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, во посета на Скопје

Американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, во текот на оваа недела ќе престојува во посета на Скопје. Оваа информација за медиумите беше потврдена од Министерството за надворешни работи. ...

Кардиологот Кедев за прв пат во светот направи стентирање за превенција од мозочен удар

  65 годишен Македонец е првиот пациент во светски рамки кај кого е направена најновата метода на стентирање за превенција од мозочен удар. Интервенцијата е изведена на Клиниката за Кардиологија од страна на кардиологот Сашко Кедев, со што оваа установа е во рангот на познатите светски кардиолошки центри. Наместо неколку пати да интервенираат, новиот метод според Кедев е три во едно. ...

СП; Мурињо ќе заработи 2 милиони евра за пет дена

Мурињо ќе заработи 2 милиони евра за пет дена, многу повеќе и од Меси што заработува. Во светот на фудбалот се вртат луди суми а нов доказ за ова е соработката што менаџерот на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо ја договори со Раша Тудеј ...

Постхумно објавена книгата „Соочувања“ на Зоран Тодоровски

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје неодамна ја објави книгата „Соочувања“ на Зоран Тодоровски, која содржи статии, пригодни текстови, научни реферати, промотивни текстови, предговори за публикации, сценарија за историски документарни филмови, интервјуа и слични прилози. ...

Зимски напиток за долг живот

Обезбедете силен имунитет на здрав, но и вкусен начин така што ќе го пробате овој делотворен сируп. Ако почувствате некои знаци на настинка веднаш направете го и започнете да го користите. ...

Венко Андоновски е номиниран за Толстоевата награда за книжевност

         Македонскиот писател Венко Андоновски, заедно со уште 34 светски писатели, е номиниран за Толстоевата награда за книжевност „Јасна Полјана“. ...

Јункер: До 2025 година сите земји од Западен Балкан може да влезат во ЕУ

  Сите земји од Западен Балкан би требало да гледаат на 2025 година како на датум на кој некои од нив би можеле да се приклучат кон ЕУ, под услов да ги исполнат критериумите за членство, изјави синоќа во Тирана претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер. ...

ВЕСТИ

Култура

Спорт

Здравје

Хумор

  • Ѕунѕови мудри мисли

    ЈАС НЕ СУМ ДА СЕ ВРАТИ ВРЕМЕТО ЕДЕН САТ, ЈАС СУМ ДА СЕ ВРАТИ ВРЕМЕТО БАРЕМ 20 год. НАЗАД.   ВО ЖИВОТОТ ПОМИНАВ КАКО ВО САМОПОСЛУГА; ЗА СЕ ШТ...