• Иванов оствари средба со Бан Ки-мун во Њујорк

  24/09/2016

  Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк оствари средба со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

  - Чест и привилегија беше можноста да соработувам со Вас изминатите години, Вие сте еден од највидливите и најактивните лидери“, истакна Бан за Претседателот на Република Македонија, поздравувајќи го лидерството на Иванов на теми од важност за Обединетите нации како климатските промени, Алијансата на цивилизациите, одржливиот развој, мигрантската криза, соопшти Кабинетот на претседателот Иванов.

  [ повеќе ]

 • Балканската рута е затворена, Македонија бара гаранции за помош од мигрантите

  24/09/2016

  Балканската мигрантска рута е дефинитивно затворена и така и треба да остане. Ова е заклучокот од денешниот Самит „Мигрантската рута на Балканот“ во Виена, на кој покрај претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, присуствуваа и девет други премиери, меѓу кои и австрискиот и германскиот канцелар, Кристијан Керн и Ангела Меркел, Виктор Орбан од Унгарија, Миро Церар од Словенија, како и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск,.

  [ повеќе ]

 • На точак за Европскиот ден

  22/09/2016

  Со бели маици и на велосипеди битолчани се вклучија во одбележувањето на „Европската недела на мобилност“ упатувајќи силна порака дека автомобилите треба да се користат одговорно со избирање на „паметен“ начин на транспорт , што би значело да се користат предностите на современиот урбан начин на живеење, но при тоа да се води сметка за животната средина и загадувањето што го произведуваме.

  [ повеќе ]

 • На точак за Европскиот ден

  22/09/2016

  Со бели маици и на велосипеди битолчани се вклучија во одбележувањето на „Европската недела на мобилност“ упатувајќи силна порака дека автомобилите треба да се користат одговорно со избирање на „паметен“ начин на транспорт , што би значело да се користат предностите на современиот урбан начин на живеење, но при тоа да се води сметка за животната средина и загадувањето што го произведуваме.

  [ повеќе ]

 • Етно венчавка во Новаци

  22/09/2016

  Се одржа етно свадба во Општина Новаци. Манифестација која се одржува секоја година со цел да се негуваат старите адети и обичаи и  традицијата  да им се  пренеси  на младите генерации за да ја запознаат и да ја негуваат.

  [ повеќе ]

 • Многу верници на манастирот Рождество на Пресвета Богородица во Новаци

  21/09/2016

  Со света боженствена литургија прославата почна вчера вечерта а денес беше збогатена со богата културно уметничка програма, а се одржа по 26 пат.

  [ повеќе ]

 • Цветан Панделески е нов претседател на ФК Пелистер

  21/09/2016

  Фудбалскиот клуб Пелистер денес одржа вонредно годишно собрание на кое што беа реализирани најавите за комплетна смена на раководечката структура на клубот.

   

  За нов претседател е избран Цветан Панделески и тој ќе раководи со проектот на новиот прволигаш.

  [ повеќе ]

 • „ТУРА ПРЕКУ СЛИВА 2016“

  21/09/2016

  Здружението на љубители на ридско-планински активности, рокенрол и добра чашка во координација со Општина Прилеп го организираат третиот рекреативен планински настан „Тура преку Слива 2016“.

  [ повеќе ]

 • БИТОЛСКА ПРЕМИЕРА НА "БАР РЕМАРК"

  20/09/2016

  Вечерва во 20 часот, на новата сцена на Народниот театар во Битола ќе биде изведена битолската премиера на претставата "Бар Ремарк" , работена како фантазија според романот "Тројцата воени другари" на Ремарк, а во режија на познатиот руски режисер Александар Бергман

  Со оваа претстава, Битолскиот театар учествуваше на Охридско лето и, како што напомена директорот Валентин Светозарев, изведбата беше издвоена како најдобар театарски настан на културното лето. 

  [ повеќе ]

 • Предлог Буџетот за 2017 година тежок 3,3 милијарди евра е доставен до Собранието

  20/09/2016

   

  Предлог – буџетот за 2017 година вчера го усвои Влада и утрово го достави до Собрание. Рекордниот буџет од 3,3 милијарди евра ќе биде распределен за капитални инвестиции, економски раст, за зголемување на пензиите и платите, соопшти доцна синоќа ресорниот министер. 

  [ повеќе ]

 • Иванов: Македонија има проактивен и превентивен пристап во справувањето со илегалната миграција

  19/09/2016

  Претседателот Иванов имаше обраќање во Обединетите нации поврзано со илегалната миграциПотребен ни е заеднички пристап за справување со мигрантската криза и намалување на безбедносните ризици преку јасно разграничување меѓу правниот и хуманитарниот, политичкиот, економскиот, социјалниот и безбедносниот аспект на кризата, истакна претседателот Иванов во своето обраќање на Состанокот на високо ниво на Генералното собрание на Обединетите нации за големи движења на бегалци и мигранти.

  [ повеќе ]

 • Тешка сообраќајна несреќа во Битола, животот го загуби совозачот

  19/09/2016

  Утринава во 9 часот и 40 минути во Битола се случи тешка сообраќајна несреќа, кога возило Фолксваген Пасат со охридски регистарски таблици удри во дрво. Од силината на ударот на лице место животот го загуби совозачот, лицето со иницијали Е.Л 44 годишна сопруга на возачот на автомобилот. Возачот со иницијали Г.Л 49 годишен жител на с.Крани, преспанско со тешки повреди е пренесен во клиничката болница во Битола за добивање на медицинска помош, соопшти портпаролот на СВР Битола Сања Стаматова.

  [ повеќе ]

 • Тешка сообраќајна несреќа во Битола, животот го загуби совозачот

  19/09/2016

  Утринава во 9 часот и 40 минути во Битола се случи тешка сообраќајна несреќа, кога возило Фолксваген Пасат со охридски регистарски таблици удри во дрво. Од силината на ударот на лице место животот го загуби совозачот, лицето со иницијали Е.Л 44 годишна сопруга на возачот на автомобилот. Возачот со иницијали Г.Л 49 годишен жител на с.Крани, преспанско со тешки повреди е пренесен во клиничката болница во Битола за добивање на медицинска помош, соопшти портпаролот на СВР Битола Сања Стаматова.

  [ повеќе ]

 • Укинат домашниот притвор за Владимир Талески

  19/09/2016

  Апелациониот суд Скопје денеска го укина домашниот притвор за осомничениот В.Т. за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Транспортер“. 

   

  Основниот суд Скопје 1 денеска соопшти дека Апелациониот суд Скопје попладнево доставил решение со кое жалбата на осомничениот В.Т. се уважува, а решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основен суд Скопје 1 – Скопје се преиначува и со тоа мерката куќен притвор се укинува.

  [ повеќе ]

 • Червар ги прозиваше репрезернтативците во Битола

  19/09/2016

  Денеска во Битола селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар повика 30 играчи од македонските клубови кои се на поширокиот список играчи кои се следат за повеќе македонски селекции.

  [ повеќе ]

 • ''Ќе пиеме цела ноќ'' од Шенол, после 20 години на ''Јутјуб''

  19/09/2016

  После пауза од 20 години, битолчанецот Шенол се враќа на естрада. Пред да сними нови песни, тој реши да ги потсети слушателите на неговите стари песни. За почеток, на ''Јутјуб'', поставена е неговата песна ''Ќе пиеме цела ноќ'' снимена далечната 1997 година во Студио ''Микс'' во Битола.

  [ повеќе ]

 • Македонија ќе се гасифицира, најави Владата преку нов проект

  17/09/2016

  Владата донела одлука за нов пристап во гасификацијата на Македонија со проект кој подолго време е подготвуван од страна на експерти од областа и се предвидува да се изгради дистрибутивна мрежа за природен гас која ќе ги опфати сите три региони, посочи владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

  [ повеќе ]

 • Зошто е откажан перформансот за затворањето на „Браќа Манаки“!

  17/09/2016

  Денес управата на  ИФФК „Браќа Манаки“ соопшти зошто е откажан перформансот за затворањето на фестивалот.

   

  -ИФФК „Браќа Манаки“ соопштува дека концептот кој беше планиран за перформансот во траење од 5 минути во рамките на програмата за затворање на фестивалот, авторите планираа на сцената да остават отпад од неколку килограми праски, сливи и дињи, како и неколку килограми мед и половина кубен метар огревно дрво.  За  да се расчисти сцената  ќе беше потребно време, со што би била пролонгирана церемонијата за доделување на наградите на добитниците на годинешното издание на ИФФК Браќа Манаки.

  [ повеќе ]

 • Понеделник Битола без вода поради санирање на водоводната мрежа

  16/09/2016

  Понеделник неколку часови Битола ќе остане без вода поради санирање на водоводната мрежа.  Првично планираниот поголем зафат кој беше предвиден од ЈКП „Водовод“ Битола да се изврши  денеска петок 16.09. 2016 година, се одлага за во понеделник 19.09. 2016 година, кога од 10 часот ќе останат без вода корисниците кои се снабдуваат со вода од Битолскиот водовод.

  [ повеќе ]

 • Шесто издание на Крали Марко Треилс - Почувствувај ја легендата, истрчај го митот

  16/09/2016

  На 24 и 25 септември оваа година со старт и финиш во прилепскиот Варош ќе се одржи шестото по ред и досега најмасовно издание на најголемата македонска ултрамаратонска трка Крали Марко Треилс - „По Стапките на Крали Марко”. Дојдете и бидете дел од уникатниот спортски меѓународен настан под Марковите Кули.

  [ повеќе ]

 • Се продаваат парцели во „Индустриската зона – Прилеп 2“ и населбата „Градина“

  15/09/2016

  Седум градежни парцели во индустриската зона „Прилеп 2“ и 20 парцели за домување во новата населба „Градина“ објави на продажба локалната самоуправа во Прилеп. На денешната прес-конференција Александар Јованоски од одделенеито за урбанистичко планирање во локалната самоуправа објасни дека објавата е во тек.

  [ повеќе ]

 • Маслото од канабис во аптеките-достапни 4 лекови

  15/09/2016

  Употребата на маслото од канабис во медицински цели во Македонија стана легална во март годинава, кога стапија на сила измените на законот за лекови и психотропни супстанции. 

  - Пациентите со мултиплекс склероза, (за кои ќе зборувам малку подоцна денеска), го користат бидејќи имаат болни грчеви и одеднаш други симптоми на мултиплекс склероза, дури можеби и клиничкиот тек на самата болест, почнува да се менува. И ова беше откритие за лекарите, кои не знаат ништо за канабис. -Изјава проф. д-р Џек Меккју, Универзитет Калифорнија.

  [ повеќе ]ФОТО ВЕСТ

Отворен почесниот руски конзулат во Битола на Широк сокак


Регион вести 24/09/2016
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, во рамки на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк оствари средба со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун. - Чест и привилегија беше можноста да соработувам со Вас изминатите години, Вие сте еден од највидливите и најактивните лидери“, истакна Бан за Претседателот на Република Македонија, поздравувајќи го лидерството на Иванов на теми од важност за Обединетите нации како климатските промени, Алијансата на цивилизациите, одржливиот развој, мигрантската криза, соопшти Кабинетот на претседателот Иванов.

[ повеќе ]

Регион вести 24/09/2016
Балканската мигрантска рута е дефинитивно затворена и така и треба да остане. Ова е заклучокот од денешниот Самит „Мигрантската рута на Балканот“ во Виена, на кој покрај претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, присуствуваа и девет други премиери, меѓу кои и австрискиот и германскиот канцелар, Кристијан Керн и Ангела Меркел, Виктор Орбан од Унгарија, Миро Церар од Словенија, како и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск,.

[ повеќе ]

Битола вести 22/09/2016
Со бели маици и на велосипеди битолчани се вклучија во одбележувањето на „Европската недела на мобилност“ упатувајќи силна порака дека автомобилите треба да се користат одговорно со избирање на „паметен“ начин на транспорт , што би значело да се користат предностите на современиот урбан начин на живеење, но при тоа да се води сметка за животната средина и загадувањето што го произведуваме.

[ повеќе ]

Новаци туризам 22/09/2016
Се одржа етно свадба во Општина Новаци. Манифестација која се одржува секоја година со цел да се негуваат старите адети и обичаи и  традицијата  да им се  пренеси  на младите генерации за да ја запознаат и да ја негуваат.

[ повеќе ]

Новаци вести 21/09/2016
Со света боженствена литургија прославата почна вчера вечерта а денес беше збогатена со богата културно уметничка програма, а се одржа по 26 пат.

[ повеќе ]

Битола спорт 21/09/2016
Фудбалскиот клуб Пелистер денес одржа вонредно годишно собрание на кое што беа реализирани најавите за комплетна смена на раководечката структура на клубот.   За нов претседател е избран Цветан Панделески и тој ќе раководи со проектот на новиот прволигаш.

[ повеќе ]

Прилеп спорт 21/09/2016
Здружението на љубители на ридско-планински активности, рокенрол и добра чашка во координација со Општина Прилеп го организираат третиот рекреативен планински настан „Тура преку Слива 2016“.

[ повеќе ]

Битола вести 21/09/2016
На 20.09.2016 година во 14,25 часот во Битола на крстосницата од ул.„Партизанска“ и ул.„Климент Охридски“, случена е сообраќајна незгода помеѓу моторцикл „Јамаха“ со бугарски регистерски ознаки управувано од З.А.(34) од Битола и ПМВ„Фолксваген Голф“ со битолски регистерски ознаки управувано од К.М.(34) Битола.

[ повеќе ]

Битола вести 21/09/2016
На 20.09.2016 година околу 13,40 часот во Битола во просторот на станбено деловениот објект во изградба лоциран на ул.„Васко Карангелевски“во сопственост на ГП-Пелистер се случи несреќа при работа.

[ повеќе ]

Битола информации 21/09/2016
Демократската партија на Турците, Општинска организација Битола, која ги опфаќа и организациите во с.Будаково и с.Канатларци, доби старо-нов лидер. Неодамна, на изборите одржани во Битола, со акламација, едногласно е одлучено досегашниот претседател, Иса Ибиш, да ја води партијата и во наредните 4 години. Тој е и првиот Турчин советник во Советот на Општина Битола, по осамостојувањето на Р.Македонија.  ''Оставката на партискиот лидер Кенан Хасипи нема да ја коментирам, тоа е личен чин. Како организација го поддржуваме изборот на привремениот лидер, Ѓонул Бајрактар, кој ќе ја води партијата до наредниот конгрес, закажан за 18 Декември. На локално ниво, задоволни сме од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ и остануваме во неа. Сметаме дека политиката која ја води Владата е во интерес на Турците од овој крај'', вели Иса Ибиш.

[ повеќе ]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

ИНТЕРМЕЦО
ПЛАНИНСКИ ВЕЛОСИПЕДИЗАМ
СО ЈОВАН КУЗМАНОВСКИ
СМОЛЕВО 2016

КНИГА НА НЕДЕЛАТА