• Македонија ги бележи најмасовните протести - граѓаните порачуваат дека унитарна држава е единствено решение

  22/03/2017

   

        

  Млади на ролери и со транспаренти во рацете го предводеа маршот на 24-от ден од протестите на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија.

   

  И вечерва од граѓанската иницијатива повикаа да се отфрли албанската платформа.

  [ повеќе ]

 • Министерството за култура со поддршка за Културно уметничките друштва и ансамблите од Битола

  22/03/2017

   

   

  Културно-уметничките друштва и фолклорните ансамбли од Битола ќе реализираат дел од годинашните настапи во странство со финансиска поддршка од Министерството за култура. Во рамки на програмата за меѓународна фолклорна и сценско-уметничка дејност, Министерството за култура ги поддржа КУД „Илинден“, ФА „Битола“, АФ „Гоце Делчев“ и хоровите на КУД „Стив Наумов“.

  [ повеќе ]

 • Делегација од Советот и општина Новаци на посета на збратимената хрвтаска општина Дуги Рат

  22/03/2017

   

  Делегација на Советот и општина Новаци присуствуваше на прославата на Св.Јосип, свечената седница и денот на збратимената општина Дуги Рат, Хрватска, која прославуваше  24 години постоење.

  „ Заради работни обврски јас не бев во можност да присуствувам на овој свечен чин за нашата збратимена општина но затоа испративме наша делегација . Со оваа општина многу често имаме контакти и тие контакти и понатаму ќе продолжат. “ рече Лазар Котевски, градоначаник на општина Новаци.

  [ повеќе ]

 • „Дисфункција“ – нова премиера на младинската сцена при Интимен театар

  22/03/2017

  Младинската сцена при Интимниот театар од Битола на 25 март со почеток во 20 часот премиерно ќе ја изведе претставата „Дисфункција“ во режија на Димитар Шутевски. „ ДИСФУНКЦИЈА е претстава за младиот човек во 2017г. којшто со кризата на сопствениот идентитет е во константна борба за функционирање на повеќе нивоа. Личните приказни за момент ќе се обидат да ги натераат посетителите да размислат малку повеќе за себеси и да покажат во еден момент: Дека се’ е можно и дека се’ се случува со причина.

  [ повеќе ]

 • Трагикомедијата „Пијани“ е трета премиера на Битолскиот Театар оваа година

  22/03/2017

  Битолскиот театар третата премиера за оваа година ќе ја изведе на 24 март кога на матичната сцена ќе биде одиграна трагикомедијата Пијани по текст на современиот руски автор Иван Вирипаев, а во режија на Марјан Ѓорѓиевски, претстава која е негов магистерски труд. Станува збор за претстава која комуницира со денешното време и менталитет и која има современ дух. Јазикот во претстава е едноставен, истакна режисерот Ѓорѓиевски.

  [ повеќе ]

 • Илиевски: Епа, комесаре Хан, на улиците има 200.000 луѓе со високо крената глава и исправена кичма

  21/03/2017

   

  Епа комесаре Хан, Македонија не е само Скопје, Македонија е и Битола, Охрид, Прилеп, Куманово и сите 43 други градови и места каде што вечерва има 200.000 луѓе на улиците, му порача Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ на еврокомесарот Јоханес Хан, кој Македонија ја нарече Скопје.

  [ повеќе ]

 • ИВАНОВ НЕ ДАВА МАНДАТ ЗА СПРОВЕДУВАЊЕ ТУЃИ ПЛАТФОРМИ

  21/03/2017

   

  Денес во медиумите се појави информација дека претседателот нема да оствари средба со еврокомесарот Јоханес Хан, од кабинетот велат дека претседателот предвидениот термин им го остава на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија. Време е  Хан да ги дознае аргументите и причините поради кои македонскиот народ протестира повеќе од 20-на дена, изјави Богдан Илиевски, член на граѓанската иницијатива.

  [ повеќе ]

 • ПОСЛЕ ПРОТЕСТИТЕ ДЕНЕСКА СÈ Е ЈАСНО: Народот нема да дозволи никаква тиранска платформа, ниту тиранска влада!

  21/03/2017

      

   

  Денеска е 23 ден од протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Еден од главните организатори на протестите Богдан Илиевски, им честиташе на граѓаните за упорноста, истрајноста, одлучноста и на беспоштедната љубов кон сопствената земја.

   

  [ повеќе ]

 • НАД 100.000 ГРАЃАНИ ВО СКОПЈЕ ЗА УНИТАРНА МАКЕДОНИЈА

  21/03/2017

   

  Над сто илјади граѓани вечерва се во Скопје во одбрана на унитарноста на Македонија, давајќи поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

  [ повеќе ]

 • Делегација од Советот и општина Новаци на посета на збратимената хрвтаска општина Дуги Рат

  21/03/2017

  Делегација на Советот и општина Новаци присуствуваше на прославата на Св.Јосип, свечената седница и денот на збратимената општина Дуги Рат, Хрватска, која прославуваше  24 години постоење.

  [ повеќе ]

 • "ЈП „МАКЕДОНСКИ ШУМИ" Mеѓународeн „Ден на шумите 2017"

  21/03/2017

   

  Со засадување околу три илјади садници, ЈП „Македонски шуми" и учениците од основните училишта од општина Демир Капија денеска на пладне ќе го одбележат меѓународниот празник „Ден на шумите 2017".

  [ повеќе ]

 • Македонската дијаспора со поддршка „За заедничка Македонија“

  21/03/2017

  Македонската дијаспора секојдневно со поддршка „За заедничка Македонија“

   

  И македонската дијаспора силно застана зад граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, која секојдневно протестира за зачувување на унитарноста на државата и отфрлање на тиранската платформа која е вовед во редефинирање на Македонија и нејзина федерализација. Македонците од Вашингтон одржаа собир за поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ пред Белата куќа, кои со развиорени македонски знамиња и транспаренти тие упатија порака за зачувување на македонската држава, идентитет и јазик.

  [ повеќе ]

 • Бојкотирана наставата во повеќе средни училишта во Битола

  21/03/2017

  Бојкотирана наставата во повеќе средни училишта во Битола. Имено, група средношколци од Медицинско, Техничко и Економско училиште, како и од Долната и Горната гимназија самоиницијативно се организирале преку социјалните мрежи со цел да го изразат својот револт од актуелната политичка состојба во Македонија, давајќи ја својата поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

  [ повеќе ]

 • За нашите предавства, но сега за Македонија се работи (цел текст)

  11/03/2017

  Пишува : Спиро Мавроски

  Почитувани браќа и сестри и сите останати кои живеете заедно со нас во оваа наша напатена Македонија.

  Еве веќе чувствувам потреба да се произнесам по повод ова лудило кое е секаде околу нас, кога некој и понатаму е упорен дека „ништо не разбира“, „зошто се овие протести“, изјавите од типот : „Ова е државен удар“, или: „ние имаме право и начин како да дојдеме на власт, но тоа не ви го кажуваме и покрај тоа што сме толку транспарентни“,  „не се плашете јас не можам да ги средам сите, но работиме на тоа“.

  [ повеќе ]


Регион вести 22/03/2017
         Млади на ролери и со транспаренти во рацете го предводеа маршот на 24-от ден од протестите на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија.   И вечерва од граѓанската иницијатива повикаа да се отфрли албанската платформа.

[ повеќе ]

Битола култура 22/03/2017
    Културно-уметничките друштва и фолклорните ансамбли од Битола ќе реализираат дел од годинашните настапи во странство со финансиска поддршка од Министерството за култура. Во рамки на програмата за меѓународна фолклорна и сценско-уметничка дејност, Министерството за култура ги поддржа КУД „Илинден“, ФА „Битола“, АФ „Гоце Делчев“ и хоровите на КУД „Стив Наумов“.

[ повеќе ]

Битола култура 22/03/2017
Младинската сцена при Интимниот театар од Битола на 25 март со почеток во 20 часот премиерно ќе ја изведе претставата „Дисфункција“ во режија на Димитар Шутевски. „ ДИСФУНКЦИЈА е претстава за младиот човек во 2017г. којшто со кризата на сопствениот идентитет е во константна борба за функционирање на повеќе нивоа. Личните приказни за момент ќе се обидат да ги натераат посетителите да размислат малку повеќе за себеси и да покажат во еден момент: Дека се’ е можно и дека се’ се случува со причина.

[ повеќе ]

Битола култура 22/03/2017
Битолскиот театар третата премиера за оваа година ќе ја изведе на 24 март кога на матичната сцена ќе биде одиграна трагикомедијата Пијани по текст на современиот руски автор Иван Вирипаев, а во режија на Марјан Ѓорѓиевски, претстава која е негов магистерски труд. Станува збор за претстава која комуницира со денешното време и менталитет и која има современ дух. Јазикот во претстава е едноставен, истакна режисерот Ѓорѓиевски.

[ повеќе ]

Регион вести 21/03/2017
  Епа комесаре Хан, Македонија не е само Скопје, Македонија е и Битола, Охрид, Прилеп, Куманово и сите 43 други градови и места каде што вечерва има 200.000 луѓе на улиците, му порача Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ на еврокомесарот Јоханес Хан, кој Македонија ја нарече Скопје.

[ повеќе ]

Регион вести 21/03/2017
  Денес во медиумите се појави информација дека претседателот нема да оствари средба со еврокомесарот Јоханес Хан, од кабинетот велат дека претседателот предвидениот термин им го остава на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија. Време е  Хан да ги дознае аргументите и причините поради кои македонскиот народ протестира повеќе од 20-на дена, изјави Богдан Илиевски, член на граѓанската иницијатива.

[ повеќе ]

Регион вести 21/03/2017
       Денеска е 23 ден од протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Еден од главните организатори на протестите Богдан Илиевски, им честиташе на граѓаните за упорноста, истрајноста, одлучноста и на беспоштедната љубов кон сопствената земја.  

[ повеќе ]

Регион вести 21/03/2017
  Над сто илјади граѓани вечерва се во Скопје во одбрана на унитарноста на Македонија, давајќи поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

[ повеќе ]

Новаци вести 21/03/2017
Делегација на Советот и општина Новаци присуствуваше на прославата на Св.Јосип, свечената седница и денот на збратимената општина Дуги Рат, Хрватска, која прославуваше  24 години постоење.

[ повеќе ]

Регион информации 21/03/2017
  Со засадување околу три илјади садници, ЈП „Македонски шуми" и учениците од основните училишта од општина Демир Капија денеска на пладне ќе го одбележат меѓународниот празник „Ден на шумите 2017".

[ повеќе ]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Слушај радио!

ВЕСТИ ОД ОПШТИНА ПРИЛЕП


Натпреварот „Вешта жена“ во Прилеп

Планинскиот филмски фестивал „Ехо“ во Прилеп

Прилеп ќе добие современ трговски центар кој ќе донесе 100-тина нови вработувања

ЏК „Бушидо“- Прилеп на прием кај градоначалникот Ристески

Се постави улично осветлување во индустриската зона „Прилеп 1“

Претставнички од Вешта жена на средба со градоначалникот Марјан Ристески

Одбележан Денот на пролетта и Денот на екологијата во Прилеп

Голем успех на боречкиот клуб „7 Мај“ од Прилеп на турнирот во Бугарија

14 милиони евра инвестиции на ЈКП „Водовод и канализација“ - Прилеп за 12 години

ЕХО фестивал во Прилеп

Државното првенство во џудо

Натпреварот Победа – Шкупи заврши нерешено

Драмското студио одбележува 10 години постоење

ДОДЕКОМАНИЈА - изложба од уметникот Ацо Таневски

Во сабота натпреварот Победа – Шкупи ќе се игра на стадионот на Могила

Покана

Во Прилеп одбележан 17 март – Денот на крводарителството во Македонија

Посета на Општина Прилеп од група на граѓани

Во Прилеп презентиран повикот за добивање грантови од Фондот за иновации

Традиционалeн планинарски марш посветен на Даре Џамбаз на 2 април во Прилеп

КНИГА НА НЕДЕЛАТА